Strona główna arrow Edukacja ekologiczna
Ścieki
 Coraz częściej do Urzędu Miasta i Gminy Twardogóra docierają sygnały, że na terenie naszej gminy stosowane są praktyki wylewania szamba do ogrodów, rowów i na pola. Wydaje nam się. że postępując w ten sposób, mamy problem z głowy. Nic bardziej mylnego! Tego typu ścieki to nie jest nawóz, który można wylać na pole czy do lasu z korzyścią dla tego terenu. Ścieki to nie tylko bakterie kałowe, ale także cała masa przeróżnych detergentów, które mogą zawierać trujące związki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te dostają się do gleb} i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Fakt. że nie widać skutków wylewania ścieków do gruntu przez rok. dwa czy pięć lat nie oznacza wcale, że ich nie będzie.
Czytaj całość
 
Dbajmy o środowisko
 Gmina Twardogóra z jednej strony otoczona lasami z drugiej kompleksem stawów milickich postrzegana jest jako miejsce ciche, spokojne, o czystym środowisku. Władze samorządowe gminy przykładają bardzo dużą wagę do działań proekologicznych. Od kilku lat starają się podnieść poziom wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców, przede wszystkim poprzez tworzenie warunków do funkcjonowania nas wszystkich w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Są już pewne efekty tych działań np. w postaci wzrostu ilości zbieranych odpadów segregowanych. Świadczy to, że coraz więcej osób zanim pozbędzie się odpadów, które wytworzy zastanawia się czy nie jest to odpad nadający się do procesu recyklingu. Spora grupa mieszkańców właśnie tak postępuje chcąc przyczynić się do poprawy środowiska, ale nie można zapominać, że niesie to za sobą również korzyści materialne w postaci oszczędności za wywóz odpadów komunalnych (mieszkańcy nie płacą za segregację).
Czytaj całość
 
Dni Ziemi
 TWARDOGÓRSKIE DNI ZIEMI
Dni Ziemi to ogólnoświatowa akcja, przeprowadzana corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.
Twardogórskie Dni Ziemi odbyły się już po raz trzeci. Patronat nad tym świętem objął Burmistrz  Miasta i Gminy Twardogóra – Jan Dżugaj. Ideą, która przyświeca patronom i organizatorom każdej z dotychczasowych uroczystości jest uświadomienie młodym ludziom, jak dbać o środowisko naturalne, otaczającą nas przyrodę i jednocześnie jej mieszkańców, których zdrowie zależy od zdrowia naszej planety.  Równocześnie istotą działań podejmowanych tego dnia jest chęć zaszczepienia w  uczestnikach Dni Ziemi potrzeby pogłębiania wiedzy z zakresu ekologii.
Czytaj całość
 
Jak ryba w wodzie
 28 marca 2008 roku w Gimnazjum nr 1 w Twardogórze podsumowano ekologiczny projekt „Jak ryba w wodzie”. W realizacji wspomnianego projektu udział wzięła młodzież z niewielkich miejscowości położonych w obrębie Wzgórz Trzebnickich, Twardogórskich oraz Doliny Baryczy. Ponadto w podsumowaniu brały udział kluby młodego odkrywcy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Twardogórze i Szkoły Podstawowej w Międzylesiu. Przybyłych na tę uroczystość gości, przywitała dyrektor Gimnazjum – Anna Siwa.
Czytaj całość
 
Ekoznaki
Eko-znak to oznaczanie produktów ekologicznymi znakami towarowymi, jest sposobem wywierania wpływu na rynek. Ekoznaki, wskazując produkty, które spełniają wymagania ochrony środowiska, pomagają w wyborze podczas zakupów w sklepie.

EKO – polski znak ekologiczny
W 1998 roku Polskie Centrum Badań i Certyfikacji opracowało zasady przyznawania krajowego ekoznaku. Założenia ogólne stanowią, że polski "Eko-znak" mogą otrzymywać wyroby krajowe i zagraniczne nie powodujące (w odniesieniu do wcześniej ustalonego akceptowalnego poziomu) negatywnych skutków dla środowiska oraz spełniające ustalone kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych w trakcie całego cyklu życia wyrobu. Zaznaczono również, że polski system certyfikacji będzie dostosowany do systemu ekoznakowania Wspólnoty Europejskiej. Dotychczas polski "Eko-znak" przyznano kilkudziesięciu wyrobom, głównie nawozom sztucznym i organicznym oraz materiałom włókienniczym.
Czytaj całość
 
Jedynka trzecia w Polsce
 Młody Menager Środowiska (MMŚ) to ogólnopolski interaktywny projekt współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie. W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze podjęła aktywną działalność realizując szereg zadań i dzięki temu zajęła II miejsce w I edycji programu. We wrześniu tego roku rozstrzygnięto kolejną edycję. Z całej Polski zgłosiło się 59 szkół. Tym razem SP 1 zdobyła III miejsce w kraju. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i przeprowadzenie akcji ekologicznej dotyczącej gospodarki odpadami.  Uczniowie klas I-VI, rodzice i nauczyciele od marca do końca maja realizowali projekt pod nazwą „Nasza Ekolandia – kraina walcząca ze śmieciowym potworem”. Celem było uwrażliwianie mieszkańców miasta i gminy Twardogóra, a w szczególności uczniów szkoły na konieczność ochrony środowiska poprzez prawidłowe zagospodarowanie odpadów.
Czytaj całość
 
Drzewo to nie słup ogłoszeniowy
 
Śmieci będzie mniej

Wzorem lat ubiegłych, w trzeci weekend września przeprowadzono w naszej gminie akcję ekologiczną „Sprzątanie Świata”. W tym roku przypadła na 14 września. W tym wielkim przedsięwzięciu brały udział dzieci i młodzież ze wszystkich placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Twardogóra – w sumie około 1175 uczniów. Uczestnikom akcji przekazano specjalnie przygotowane na ten cel kolorowe worki do selektywnej zbiórki odpadów oraz ochronne rękawice. Dzieci i młodzież sprzątały tereny wokół swoich placówek wraz z przyległymi ulicami oraz tereny zielone w wyznaczonych rejonach miasta. Zebrane śmieci złożono w wyznaczonych przez zakład oczyszczania miasta punktach odbioru nieczystości.
 
Ekologiczny tydzień
 Od 20 do 24 kwietnia w Miejskim Przedszkolu trwał tydzień ekologiczny, którego ideą było promowanie ekologicznego stylu życia wśród dzieci. W poniedziałek odbył się przegląd piosenki i wierszy o tematyce ekologicznej. We wtorek każda grupa na swoich zajęciach plastycznych wykonywała prace na temat „Czyste powietrze wokół nas”. W środę z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki ubrane na zielono, z balonikami i wiosennymi opaskami na głowach, przemaszerowały ulicami miasta. Przemarsz zakończył się posadzeniem symbolicznego drzewka na przedszkolnym placu. W czwartek odbył się pokaz „Mody ekologicznej”. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały na „wybiegu” wykonane wcześniej stroje ekologiczne. W piątek sześciolatki z grupy IX zaprezentowały teatrzyk ekologiczny, który stanowił podsumowanie całego tygodnia.
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 15


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!