Strona główna
TOKSYCZNY DYM
Wraz z początkiem sezonu grzewczego powraca jak bumerang temat spalania śmieci w domowych piecach kuchennych i centralnego ogrzewania. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że na terenie miasta i gminy Twardogóra obowiązuje zakaz spalania odpadów w piecach i na terenie posesji! W przyrodzie nic nie znika bez śladu. W procesie spalania śmieci, w szczególności tworzyw sztucznych powstają duże ilości szkodliwych substancji, które kumulują się w środowisku, zanieczyszczają powietrze, a przede wszystkim wdychane przez ludzi zagrażają zdrowiu i życiu. Spalając odpady w niskich temperaturach -  a takie są w domowych piecach - uwalniamy tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie, a także mnóstwo rakotwórczych dioksyn.

Zanim wrzucimy do ognia coś innego niż tradycyjny opał (np. węgiel, drewno nie zawierające domieszek lub powłok z substancji niebezpiecznych), zastanówmy się czy nie przyczyniamy się przypadkiem do następnych zachorowań na astmę, raka, alergię czy inne zaburzenia zdrowotne. Odpady można spalać jedynie w specjalnych instalacjach które posiadają wielopoziomowy system zabezpieczeń uniemożliwiający wydostanie się szkodliwych substancji. Przykłady  odpadów,  których  spalanie  jest  bardzo   szkodliwe - powoduje   uwalnianie szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi substancji:

 • Odpady drewniane impregnowane i lakierowane,

 • Materace, meble tapicerskie,

 • Płyty wiórowe, sklejka,

 • Poprodukcyjne ścinki materiałów, także ścinki sztucznej i naturalnej skóry,

 • Stara odzież, obuwie, rękawice,

 • Pojemniki i butelki z tworzyw sztucznych po napojach (w tym typu PET), po  farbach

  i  lakierach, rozpuszczalnikach  oraz   środkach  ochrony roślin i olejach  silnikowych,

 • Zużyte opony i inne odpady z gumy,

 • Różne przedmioty z tworzyw sztucznych, w tym z PCW - np. stolarka PCW,

 • Zabawki z tworzyw sztucznych,

 • Opakowania  z  tworzyw  sztucznych,  impregnowanej  tektury  i  papieru  po  środkach spożywczych,

 • Styropian,

 • Różnego rodzaju folie.

Spalane w piecach domowych śmieci powodują osadzanie się tak zwanej sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego, co często jest przyczyną pożarów i zaczadzeń.


Palaczowi  śmieci – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa -  grozi  mandat  do 500 zł. lub grzywna do 5000 zł., a nawet kara więzienia wymierzona przez właściwy sąd.

 

Jednocześnie informujemy, że każdy mieszkaniec miasta i gminy Twardogóra po stwierdzeniu przechowywania bądź spalania odpadów przez osoby nieupoważnione, może zgłosić ten fakt:

w godz. od 7.30 do 15.30 – do Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze,
tel. 399 22 00 lub 399 22 38 do 41
natomiast po godz. 15.30
na tel. kom. (0) 601 056 130
lub na Komisariat Policji tel. 31 58 997

Bądź aktywny w ochronie środowiska!
Nie zatruwaj się sam i nie pozwól truć innym!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!