Strona główna
PSIE ODCHODY - LUDZKI PROBLEM
 Nasz apel nie jest skierowany przeciwko właścicielom psów. To działanie na rzecz wygody wszystkich mieszkańców naszej gminy! Zastanówmy się, czy sprawia nam przyjemność wchodzenie co dzień w psie kupy, którymi nasze pupile zanieczyszczają każde wolne miejsce na trawniku, chodniku czy placu? Czy nie irytuje nas trawnik i chodnik „przyozdobiony” brązowymi, czarnymi plamami? Czy przechodząc ulicami nie denerwuje nas ciągłe patrzenie pod nogi? Co kilka kroków trafiamy na psie odchody. Na chodnikach, trawnikach, w piaskownicach zalegają ich dziesiątki. Właściwie należałoby sprecyzować, że to nie psia kupa jest problemem, ale fakt jej nie sprzątania. A tym czasem… każdy właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim pupilu. Niestety nie sprząta. I stąd ten problem. Zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta wpływają w sposób odczuwalny na komfort życia w mieście. Pomijając względy czysto estetyczne i higieniczne, trzeba pamiętać również o zagrożeniu epidemiologicznym dotykającym zarówno ludzi jak i naszych pupili. W psich odchodach mogą występować różnego rodzaju szkodliwe dla ludzi i zwierząt drobnoustroje wywołujące choroby. Należy pamiętać o tym, że świeże odchody zwierząt, nie są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. W świeżym kale znajdują się jedynie jaja pasożytów, z których po pewnym czasie rozwija się postać inwazyjna.

 

PAMIĘTAJMY!!!
1.Zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską w Twardogórze, uchwałą nr V/27/07 z dnia 1 lutego 2007 r., w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra, na właścicieli zwierząt nałożono obowiązek usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę (Rozdział VI pkt 2), tj. „do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy m.in. natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.; nieczystości te umieszczone w szczelnych, nie ulegających szybkiemu rozkładowi torbach, mogą być deponowane w komunalnych urządzeniach do zbierania odpadów; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników”.

2. Kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie podlega karze grzywny, przewidzianą przepisami prawa.  Policjant za niewypełnienie obowiązku, jakim jest usunięcie odchodów pupila np. z chodnika, może ukarać właściciela mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

3. W każdym sklepie zoologicznym można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria (łopatki, woreczki i torebki) do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta.

4. Bardzo często zdarza się, że zwracając uwagę właścicielowi psa, aby sprzątnął pozostawione po swoim pupilu nieczystości, jesteśmy ignorowani lub słyszymy różnego rodzaju nieprzyjemne komentarze. Jednak każdy z nas ma pełne prawo domagać się, aby właściciel czworonoga posprzątał po swoim zwierzaku. Jeśli tego nie zrobi, sprawę można zgłosić na policję, w celu ukarania osoby łamiącej prawo.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!