Strona główna
Czyste otoczenie chcielibyśmy mieć wszyscy...

 Psie nieczystości są problemem, który dotyka nie tylko właścicieli psów ale i tych, którzy nie posiadają zwierząt. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim higieniczny. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia zdrowia jakie niosą ze sobą nieczystości pozostawione przez psy. Szczególnie narażone są dzieci bawiące się w piaskownicach, na placach zabaw czy trawnikach. Kontakt z zanieczyszczonym piaskiem, ziemią czy trawą może w efekcie doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego, nerek lub wątroby. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa istnieje obowiązek sprzątania po swoich czworonożnych pupilach. Patrząc na ilość odchodów zalegających na chodnikach czy trawnikach, można wnioskować, że niestety albo nie znamy, albo nie chcemy wcielić w życie przepisów prawa wynikających z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.z 2005 r. Dz. U. nr 236, poz. 2008 ze zm.) oraz „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra”.

Wynika z nich, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są m.in. do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, tj. na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych. Większość właścicieli czworonogów nie poczuwa się jednak do obowiązku sprzątania po swoich zwierzakach. Ci którzy nie chcą stosować się do obowiązujących przepisów, mogą zostać ukarani przez Policję mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Aby umożliwić mieszkańcom naszej gminy sprzątanie psich nieczystości, już niedługo na terenie miasta zostaną ustawione dozowniki z woreczkami, które umożliwią higieniczne zebranie nieczystości. Woreczki będzie można pobierać bezpłatnie. Ponadto zostaną ustawione tabliczki informujące o obowiązkach właścicieli psów oraz o konsekwencjach nie stosowania się do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. Pamiętajmy – nie trzeba szukać specjalnych śmietników na psie nieczystości. „Zapakowane” odchody naszych czworonogów, można wrzucać do zwykłego kosza na śmieci.

Biorąc psa pod swoją opiekę, powinniśmy w pełni odpowiedzialnie po nim posprzątać!

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!