Strona główna
Sprzątanie Świata 2011: LASY TO ŻYCIE - CHROŃMY JE
 "Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowej akcji na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącej się z Australii. Uczestniczy w niej kilkadziesiąt milionów wolontariuszy na całym świecie. Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka oraz prezes Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji „Sprzątanie Świata-Polska”.
Nieustannie od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września wolontariusze - młodzież, dorośli, dzieci oraz wszystkie osoby, którym zależy na ochronie środowiska wyruszają w teren i sprzątają chodniki, pobocza dróg, parki, skwery i inne zanieczyszczone odpadami komunalnymi miejsca publicznie dostępne.
Tegoroczna akcja przebiega w dniach 16-17-18 września pod hasłem „Lasy to życie  - chrońmy je”. W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.
Celem w/w akcji jest budzenie, szerzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej ludzi oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku,w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling.
Twardogóra wzorem lat ubiegłych włącza się w akcję w dniu 16 września br. W ramach twardogórskiego „sprzątania świata”, przedszkolaki oraz uczniowie szkół zadbają o czystość naszej gminy poprzez uprzątnięcie odpadów komunalnych, zalegających w miejscach publicznych do tego nie przeznaczonych. Dzieci i młodzież jak co roku, odwiedzą parki, zieleńce, okoliczne lasy oraz tereny wokół swoich szkół. Zebrane odpady zostaną złożone w wyznaczonych na terenie miasta i gminy punktach, celem przetransportowania ich przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Twardogórze, na składowisko odpadów w Grabownie Wielkim. Odpady posegregowane, zostaną przekazane firmom zajmującym się odzyskiem odpadów.

ODDAJ ELEKTROŚMIECIA W ZAMIAN ZA EKO GADŻETA!

Tegorocznemu „sprzątaniu świata” będzie towarzyszyła zbiórka zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w siedmiu miastach Polski, organizowana przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Stena Recykling. Miasta uczestniczące w akcji, to:
Gdynia, Łódź, Siemianowice Śląskie, Swarzędz, Szczecin, Wrocław, Warszawa.
Oddając zużyty sprzęt, wesprzesz program Teledar, mający na celu poprawę efektywności energetycznej placówek służącym dzieciom (np. domy dziecka) oraz otrzymasz sadzonki drzew i krzewów, cebulki kwiatów lub eko gadżeta (kubek termiczny).
Harmonogram zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD we Wrocławiu:
16 września 2011 r. – ul. Karkonoska 85, Parking LEROY MERLIN,
17 września 2011 r. – ul. B. Krzywoustego 126, Parking CH KORONA.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!