Strona główna
Czerwiec  miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy Twardogóra
 Czerwiec – miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy TwardogóraRozpoczęliśmy tegoroczną akcję usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Twardogóra. Wszystkie prace związane z likwidacją azbestu planujemy przeprowadzić w miesiącu czerwcu br. Azbest w ilości ok. 2995 m2 (tj. ok. 33 tony) zostanie usunięty z ok. 35 nieruchomości należących do osób fizycznych i prawnych.
Środki finansowe na realizację wymienionego przedsięwzięcia – w wysokości 85% - pochodzą z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę kosztów wykonania usługi (tj. 15%) poniosą właściciele nieruchomości uczestniczący w akcji.

Dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy wojewódzkich, od 2011 roku usunięto z terenu gminy łącznie 89 ton azbestu (głównie eternitu), co w przeliczeniu dało około 8300 m2. Azbest usunięto z blisko 80 nieruchomości należących zarówno do osób fizycznych i prawnych.

Usuwanie materiałów zawierających azbest wynika z unormowań unijnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zobowiązaniem wobec Unii Europejskiej, Polska powinna „pozbyć się” azbestu najpóźniej do 2032 roku.

Z uwagi na fakt, iż to właśnie pył azbestowy unoszący się w powietrzu stanowi największe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, demontowanie pokryć eternitowych jest obwarowane szeregiem nakazów i zakazów. Na przykład płyty zawierające azbest muszą być usuwane z dachów przez specjalnie przygotowane do tego zadania firmy posiadające stosowne pozwolenia, odpowiedni sprzęt, jak również przeszkoloną kadrę. Składowanie eternitu może odbywać się natomiast na specjalnie przystosowanych do tego celu składowiskach odpadów niebezpiecznych.

Pamiętajmy! Azbest jest materiałem szkodliwym dla zdrowia, a jego nieumiejętne usuwanie powoduje zagrożenia także dla środowiska.

 


 
   
 

 Czerwiec – miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy Twardogóra

 Czerwiec – miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy Twardogóra

 Czerwiec – miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy Twardogóra

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!