Strona główna
W trosce o czyste powietrze, czyli Twardogórskie Dni Ziemi 2016

W ubiegły piątek, 22 kwietnia, odbyła się IX edycja Twardogórskich Dni Ziemi - w tym roku obchodzonych pod hasłem "Palący temat - niska emisja!". Chodzi o zwrócenie uwagi na tematy związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń, a szczególnie tzw. "niskiej emisji", czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne.

Tej właśnie kwestii podporządkowana była treść programu, zaprezentowanego podczas tegorocznej imprezy, której gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Goszczu.

Mt_ignore

Przybyłych witała wystawa plakatów pn. „Zostawcie nam kawałek błękitnego nieba”, przygotowanych przez każdą ze szkół, nawiązująca do hasła tegorocznych obchodów.
Na sali gimnastycznej, w wyznaczonych sektorach, zasiadły reprezentacje placówek oświatowych Gminy Twardogóra, tj.: SP nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze, SP nr 2 im. Jana Pawła II  w Twardogórze, SP nr 3 i Gimnazjum nr 2 w Twardogórze, SP w Grabownie Wielkim, Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, SP w Goszczu, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze.
Bezpośrednio po uroczystym otwarciu imprezy koncertowała orkiestra myśliwska. Następnie odbyła się prezentacja programu w wykonaniu uczniów: wprowadzenie do tematu niskiej emisji, apel "Pani Ziemi" oraz - ramach "Sprawy dla Ekoreportera" - miniwywiady z obecnymi na sali gośćmi: Burmistrzem Miasta i Gminy Twardogóra, Zbigniewem Potyrałą, Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Goszczu, Magdaleną Żerebecką, przedstawicielką służby zdrowia, Grażyną Zaleską, leśniczym z Nadleśnictwa Syców, Przemysławem Woźniakiem, Prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Twardogórze, Moniką Strzelecką oraz strażakiem Mateuszem Szczęchem. Każdy odpowiadał na pytanie o tematyce ekologicznej, związanej z zajmowanym stanowiskiem.

Mt_ignore

Podsumowaniem tych wypowiedzi może być wypowiedź Burmistrza Potyrały, który - odpowiadając na pytanie o dbałość mieszkańców naszej Gminy o naszą planetę - stwierdził, że chociaż mieszkańcy miasta i gminy Twardogóra na tle Dolnego Śląska są liderem w procencie skanalizowania gminy (co zostało wsparte dofinansowaniem ze środków unijnych i gminnych – ostatnio Goszcza i Grabowna Wielkiego ), to wśród nas nadal są tacy, którzy swoje ścieki spuszczają do rowów. Burmistrz zauważył, że pomimo olbrzymiego już zainteresowania w naszej Gminie ekologicznymi alternatywnymi formami zaopatrzenia gospodarstw w energię, świadczącego o wysokim poziomie świadomości ekologicznej, nadzieję pokłada jednak w pokoleniu najmłodszym, w pokoleniu dzieci, tworzących obecną prezentację. Zwracając się do nich, a także do dorosłych, wskazał na przykłady olbrzymiej siły natury, której człowiek nie powinien przeszkadzać w fenomenalnej i nieprzewidywalnej zdolności do samoodradzania się.
Przerywnikami, a jednocześnie muzycznym komentarzem do inscenizowanych relacji reporterskich, były wykonywane przez dzieci popularne piosenki.
Przedsięwzięciu towarzyszyły: warsztaty młodych ekologów "Szkiełkiem i okiem", a także wystawy i stoiska wystawiennicze: „Piękno przyrody w obiektywie Marka Glabisza”, "Co wisi w powietrzu”, „Smog”, „Dziura ozonowa”, „Kwaśne deszcze”, „Zdrowa żywność -zdrowy człowiek”, „Segregujesz –zyskujesz”, "Literatura i czasopisma ekologiczne i przyrodnicze”, „Ogrzewanie dawniej i dziś”. Zwiedzaniu wystaw towarzyszyła możliwość degustacji i zakupu potraw regionalnych ze „Stołu darów ziemi”.

Mt_ignore

Brawurowe, błyskotliwe i pełne zaangażowania wykonanie programu imprezy przez uczniów zrobiło duże wrażenie na wszystkich gościach, wśród których obecni byli: Anita Luda, reprezentująca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz nadleśniczy Edward Podczaszyński (Nadleśnictwo Oleśnica) reprezentujący Lasy Państwowe.
Koordynator imprezy, Danuta Zając, przyjmując podziękowania za jej zorganizowanie, wskazała na współpracę i zaangażowanie również całego grona pedagogicznego.
Nie zabrakło efektownego finału: przy dźwiękach finałowej piosenki "Ziemia, wyspa zielona" dzieci utworzyły ziemski krąg, wznosząc na rękach - w geście pomocy - makietę ziemskiego globu.
Każdy przed wyjściem z sali otrzymywał w prezencie od leśników sadzonkę iglaka, a także (alternatywne dla toreb z tworzywa sztucznego) torby bawełniane, z logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Gminy Twardogóra i Doliny Baryczy.

(Pełny program uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 9.00, powtórzono, dla rodziców, o godzinie 17.00 tego samego dnia - również z udziałem zaproszonych gości.)

PEŁNA FOTORELACJA DOSTĘPNA W GALERII ZDJĘĆ

mt_ignore

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!