Strona główna arrow Gospodarka odpadami arrow Dzikie wysypiska odpadów
Dzikie wysypiska odpadów
 Likwidacja „dzikich” wysypisk odpadów
Spotykamy je wszyscy, przeważnie w miejscach położonych na peryferiach miasta, które są atrakcyjne przyrodniczo i w których chętnie spędzamy wolny czas. Mowa o dzikich wysypiskach śmieci. Pomimo, że gospodarka odpadami na terenie gminy Twardogóra jest dobrze zorganizowana, część odpadów wytwarzanych na terenie naszej gminy trafia niestety do środowiska w sposób niekontrolowany, tworząc tzw. „dzikie” wysypiska. Ponieważ za odbiór czy składowanie odpadów trzeba zapłacić, niektórzy mieszkańcy uważają, że łatwiej się ich pozbyć na opuszczonych i niezabezpieczonych terenach, czyli z dala od zabudowań i wścibskich oczu sąsiada. Zdecydowaną większość tak porzuconych odpadów stanowią odpady komunalne, odpady pochodzące z remontów oraz budowlane. Charakterystyczną cechą nielegalnych wysypisk jest ich odtwarzanie na już uporządkowanym miejscu.
W ubiegłym roku rozpoczęto usuwanie takich wysypisk. Zlikwidowano te najbardziej uciążliwe z terenu Twardogóry, Grabowna Wielkiego, Goszcza, Olszówki. Obecnie już po raz kolejny pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Twardogóra przeprowadzili inwentaryzację dzikich wysypisk odpadów, znajdujących się na terenie gminy. Do akcji włączono również sołtysów, którzy wskazali miejsca kwalifikujące się do oczyszczenia na terenach ich sołectw. W pierwszej kolejności zlikwidowano te większe  z terenu miasta Twardogóry, Moszyc, Olszówki, Grabowna Wielkiego, Sądrożyc. W następnej kolejności będą usuwane mniejsze nielegalne składowiska odpadów z terenu gminy. Mimo, że lista nielegalnych składowisk jest długa mamy nadzieję, że ich liczba z roku na rok będzie maleć wraz z rosnącą świadomością mieszkańców o zagrożeniach dla środowiska jakie niesie za sobą pozostawianie odpadów w miejscach przypadkowych, które  w przeciwieństwie do uporządkowanych składowisk odpadów nie są w żaden sposób zabezpieczone. Porzucanie odpadów w miejscach przypadkowych w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczenia profilu glebowego i wód gruntowych. Ponadto „Dzikie wysypiska” znacznie obniżają walory estetyczno - krajobrazowe terenów, na których się znajdują. Dzikie wysypiska będą usuwane sukcesywnie w miarę ustalonego harmonogramu, natomiast środki na zabezpieczenie tego zadania pochodzą ze środków gminnych – więc płacimy za to wszyscy. Zwróćmy więc uwagę czy ktoś z naszych bliskich bądź sąsiadów nie porzuca gdzie popadnie odpadów, które wytworzył.
Zgodnie z obowiązującym na terenie naszej gminy „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra”,  z dnia 01 lutego 2007 r., wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek zawarcia umowy na wywóz odpadów komunalnych oraz posiadać pojemnik na odpady, który jest opróżniany przez uprawniony podmiot zgodnie z harmonogramem.  Jeżeli wszyscy będziemy postępować tak jak powinniśmy, zapobieganie to powstawaniu nielegalnych wysypisk i spowoduje, że  nie spotkamy dzikich wysypisk podczas spaceru, wycieczki rowerowej lub podczas grzybobrania.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!