Strona główna arrow Edukacja ekologiczna arrow Dni Ziemi
Dni Ziemi
 TWARDOGÓRSKIE DNI ZIEMI
Dni Ziemi to ogólnoświatowa akcja, przeprowadzana corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.
Twardogórskie Dni Ziemi odbyły się już po raz trzeci. Patronat nad tym świętem objął Burmistrz  Miasta i Gminy Twardogóra – Jan Dżugaj. Ideą, która przyświeca patronom i organizatorom każdej z dotychczasowych uroczystości jest uświadomienie młodym ludziom, jak dbać o środowisko naturalne, otaczającą nas przyrodę i jednocześnie jej mieszkańców, których zdrowie zależy od zdrowia naszej planety.  Równocześnie istotą działań podejmowanych tego dnia jest chęć zaszczepienia w  uczestnikach Dni Ziemi potrzeby pogłębiania wiedzy z zakresu ekologii. Każdego roku uroczystość Twardogórskich Dni Ziemi jest organizowana przez inną szkołę. Dzięki specyfice różnych szkół zyskuje ona inny wymiar. Twardogórskie Dni Ziemi stają się cykliczną imprezą, która stanowi pewnego rodzaju zwieńczenie inicjatyw proekologicznych, realizowanych przez szkoły z terenu gminy Twardogóra w ciągu całego roku. Corocznie w uroczystości biorą udział reprezentanci placówek oświatowych, przedstawiciele władz gminy, gminnych jednostek organizacyjnych oraz osoby, których codzienna praca jest ściśle związana z działalnością na rzecz ochrony środowiska.
Pierwsze Twardogórskie Dni Ziemi odbyły się 24 kwietnia 2006 roku w szkole Podstawowej w Goszczu. Szczególnym gościem była inicjatorka akcji „Sprzątania świata” w Polsce – Mira Stanisławska – Meysztowicz, Prezes Fundacji „Nasza Ziemia”. Drugie obchody odbyły się 26 kwietnia 2007 roku w Szkole Podstawowej w Grabownie Wielkim.

Tegoroczna uroczystość odbyła się 11 kwietnia w twardogórskim gimnazjum. Przyświecało jej hasło „Woda życiem”. Centralną częścią tego dnia były przygotowane dla uczniów  konkursy ekologiczne i sprawnościowe oraz prezentacje szkół z terenu gminy Twardogóra. Goście III Twardogórskich Dni Ziemi, wśród których była kurator oświaty Beata Pawłowicz, mieli okazję podziwiać rękodzieła  Doroty Franc, zobaczyć wystawę wędkarstwa Andrzeja Galerta czy stoisko łowiectwa Leszka Ławnicza. Wrocławski ornitolog - Artur Adamski - opowiedział m. in.   o sadzeniu dębów w Dolinie Baryczy.III Twardogórskie Dni Ziemi  zakończyły się podsumowaniem wyników konkurencji i wręczeniem przez gospodarzy  - burmistrza Jana Dżugaja i dyrektor gimnazjum Annę Siwa oraz znamienitego gościa – kurator Beatę Pawłowicz nagród dla drużyn biorących w nich udział.

     

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!