Strona główna
Psy do adopocji
25.07.2014.
Urząd Miasta i Gminy poszukuje nowych opiekunów dla dwóch szczeniaków, (suka i pies), które obecnie przebywają w Grabownie Wielkim na składowisku odpadów. Pieski są łagodne i towarzyskie. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Twardogórze pod nr tel. 71 399 22 39.

 
Akcja azbest 2014
25.07.2014.
AzbestOd 2011 roku Gmina Twardogóra prowadzi akcję polegającą na usunięciu wyrobów zawierających azbest, która dotyczy przede wszystkim pokryć dachowych wykonanych z eternitu. Jej celem jest doprowadzenie do eliminacji w/w wyrobów z terenu naszej gminy oraz ich bezpieczne i prawidłowe unieszkodliwienie.           
Tegoroczna akcja usuwania azbestu z terenu gminy Twardogóra przeprowadzana była w miesiącu czerwcu. Usuwaniem azbestu zajmowała się firma „7A” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe, Władysław Bakinowski z Obory, gm. Lubin. W ciągu miesiąca firma ta, w ramach realizacji programu usuwania wyrobów zawierających azbest, usunęła eternit z 37 nieruchomości. Na składowisko odpadów niebezpiecznych w Tuczępach (woj. świętokrzyskie) przetransportowano w sumie 46,02 ton wyrobów azbestowych.
Czytaj całość
 
Badania geologiczne
11.07.2014.

mt_ignoreInformujemy, że na terenie południowo - wschodniej części gminy oraz na terenie Lasów Państwowych leżących w obrębie administracyjnym Gminy Twardogóra trwają badania geologiczne prowadzone na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Badania gofizyczne wykonywane są wzdłuż dróg i nie będą wymagały wejścia na posesje. Pełna treść informcji dostępna w BIP.

 
Czerwiec  miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy Twardogóra
04.06.2014.
 Czerwiec – miesiącem usuwania azbestu z terenu Gminy TwardogóraRozpoczęliśmy tegoroczną akcję usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Twardogóra. Wszystkie prace związane z likwidacją azbestu planujemy przeprowadzić w miesiącu czerwcu br. Azbest w ilości ok. 2995 m2 (tj. ok. 33 tony) zostanie usunięty z ok. 35 nieruchomości należących do osób fizycznych i prawnych.
Środki finansowe na realizację wymienionego przedsięwzięcia – w wysokości 85% - pochodzą z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę kosztów wykonania usługi (tj. 15%) poniosą właściciele nieruchomości uczestniczący w akcji.

Dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy wojewódzkich, od 2011 roku usunięto z terenu gminy łącznie 89 ton azbestu (głównie eternitu), co w przeliczeniu dało około 8300 m2. Azbest usunięto z blisko 80 nieruchomości należących zarówno do osób fizycznych i prawnych.

Usuwanie materiałów zawierających azbest wynika z unormowań unijnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zobowiązaniem wobec Unii Europejskiej, Polska powinna „pozbyć się” azbestu najpóźniej do 2032 roku.

Czytaj całość
 
Odpady komunalne
05.12.2013.
Odpady komunalneOd 1 lipca 2013 r. obowiązuje tzw nowy system gospodarki odpadami wynikający z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.). W ramach tego systemu wszyscy byliśmy zobowiązani do złożenia deklaracji z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Oceniając na chwilę obecną ilość złożonych deklaracji przez naszych mieszkańców trzeba zauważyć, że większość podeszła do tego ze zrozumieniem i wywiązała się z tego obowiązku. Dlaczego obowiązku?!
Czytaj całość
 
DRZEWA POMNIKOWE
05.12.2013.
DRZEWA POMNIKOWEBurmistrz Miasta i Gminy Twardogóra prosi o informacje na temat zaobserwowanych na terenie gminy okazałych drzew, kwalifikujących się do uznania za pomnik przyrody. Podane informacje będą służyły inwentaryzacji drzew pomnikowych na terenie gminy. Propozycje można zgłaszać w pok. nr 3 w UMiG Twardogóra, w godzinach pracy urzędu (7.30 – 15.30) lub pod nr tel.: (71) 399 22 41 albo na e-mail: zielen@twardogora.pl.
 
WYCINKA I PRZYCINANIE DRZEW ORAZ KRZEWÓW
05.12.2013.
WYCINKA I PRZYCINANIE DRZEW ORAZ KRZEWÓWW obowiązujących przepisach prawa, ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j: Dz. U. z 2013 r., poz. 627 z późn. zm.), ustalono szczegółowo możliwości, jakimi dysponujemy w zakresie dokonywania pielęgnacji, bądź cięć zupełnych na drzewach i krzewach. Przede wszystkim należy pamiętać, iż na usuwanie drzew i krzewów nieowocowych, w wieku powyżej 10 lat, rosnących na gruntach nieleśnych wymagane jest stosowne zezwolenie Burmistrza, zgodnie z art. 83 w/w ustawy. Należy zwrócić również uwagę, że zgodnie z przepisami, cięcia w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
Czytaj całość
 
Drzewo to nie słup ogłoszeniowy
05.12.2013.
Drzewo to nie słup ogłoszeniowySpacerując wśród twardogórskich drzew niejednokrotnie można sobie poczytać najrozmaitsze ogłoszenia poprzyczepiane do pni. Poza walorami informacyjnymi, takie ogłoszenia są wyjątkowo nieestetycznym elementem, niszczą drzewa, a przede wszystkim każdy kto je wiesza może zostać ukarany mandatem, zgodnie z Rozdziałem 2 ust. 2 pkt 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra. Jednocześnie w regulaminie jest zapis, że kto nie wykonuje obowiązków w nim określonych może zostać ukarany według przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie – Rozdział 9 ust. 2 i 3. Ogłoszenia można wywieszać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, tj. na tablicach, czy słupach ogłoszeniowych, lub na przestrzeni prywatnej, uzgodnionej z właścicielem.
 
ZNALAZŁEŚ DZIKIE WYSYPISKO?  ZGŁOŚ TEN FAKT DO URZĘDU
27.11.2013.

 Pomimo, że obowiązujące akty prawne – Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, (t.j. z 2012 r. Dz.U. poz. 391 ze zm.) czy Ustawa o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21) nakładają na właścicieli i zarządców posesji obowiązek dbania o jej czystość proceder nieustannie powstających „dzikich wysypisk” śmieci trwa. Każdego roku powstają nowe miejsca nielegalnego składowania różnego rodzaju odpadów. Wystające z ziemi kanapy, kawałki papy, szmaty i inne „niespodzianki” to powtarzający się widok na obrzeżach miast, w sąsiedztwie osiedli domków jednorodzinnych, w pobliżu mało uczęszczanych dróg, na skraju lasów, na brzegach rzek i potoków czy w zadrzewieniach śródpolnych. Wyrzuca się tam praktycznie wszystko co nie jest już potrzebne, nie zwracając uwagi na szkodliwy wpływ odpadów na środowisko, a także na nas samych.

Czytaj całość
 
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013 W TWARDOGÓRZE
27.11.2013.

 Już dwudziesty – jubileuszowy – raz akcja „Sprzątanie Świata” miała miejsce w Polsce. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”. Twardogóra włączyła się w tą ogólnopolską lekcję szanowania środowiska w dniu 20 września 2013 r. Wzorem lat ubiegłych, do tego ekologicznego przedsięwzięcia włączyła się Twardogóra, a uściślając jednostki oświatowe z terenu naszej gminy. Łącznie w „wielkim sprzątaniu” udział wzięło 1180 osób. Jak co roku, uczestnicy akcji zostali zaopatrzeni w worki na odpady zmieszane, worki na odpady segregowane (niebieskie – na papier, żółte – na plastik, zielone – na szkło) oraz rękawiczki ochronne. W sumie na potrzeby akcji zakupiono 550 worków i 1300 rękawic. Dzieci oraz młodzież wraz z wychowawcami i nauczycielami, porządkowali wyznaczone na terenie miasta i gminy Twardogóra miejsca. W czasie trwania akcji zebrano ogółem 225 worków odpadów: 120 worków odpadów segregowanych oraz 105 worków odpadów zmieszanych. Ponadto zlikwidowano kilka „dzikich” wysypisk śmieci.

Pamiętajmy, że jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa codziennych wyborów każdego z nas i to każdy z nas może w codziennym swoim funkcjonowaniu ulżyć środowisku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” i zapraszamy za rok!

Ciekawostka: Akcja „Sprzątanie Świata – Polska” to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Polska włącza się w akcję od 1994.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 45 z 88


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!