Strona główna
Apel Rady Powiatu Oleśnickiego
10.05.2011.
 Natura i człowiek. Współistnienie i kolizja. Dar i niszczenie. Corocznie wiosną- po stopnieniu śniegu - my ludzie, mieszkańcy świata, kraju, powiatu oleśnickiego mamy sposobność oglądania naszego zimowego „dzieła" pozostawionego w darze przyrodzie. W przydrożnych rowach możemy zaobserwować ogrom śmieci wyrzucanych z przejeżdżających pojazdów ucywilizowanej istoty, człowieka. I potem już przez cały rok - na spacerze, przy zbieraniu jagód i grzybobraniu pozostawiamy naturze spuściznę naszego bytu -dzieło ludzkiego istnienia. Bez znaczenia jest, że nie wszyscy. Gdyż wtedy mielibyśmy kataklizm, koniec natury. A koniec natury to koniec bytu człowieka. Rada Powiatu Oleśnickiego czwartej kadencji, pragnąc pozostawić następnym pokoleniom
Czytaj całość
 
Drzewo to nie słup ogłoszeniowy
10.05.2011.
 Spacerując wokół twardogórskich drzew można sobie poczytać najrozmaitsze ogłoszenia poprzyczepiane do pni. Poza walorami informacyjnymi, takie ogłoszenia są wyjątkowo nieestetycznym elementem, niszczą drzewa, a przede wszystkim, każdy kto je wiesza może zostać ukarany mandatem, zgodnie z Rozdziałem II ust. 2 pkt 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra, a także z Rozdziałem 2 art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 236 z 2005 r. poz. 2008 z późn. zm.). Jednocześnie w regulaminie jest zapis, że kto nie wykonuje obowiązków w nim określonych może zostać ukarany według zapisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie - Rozdział IX ust. 2 i 3. Ogłoszenia można wywieszać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, tj. na tablicach, czy słupach ogłoszeniowych lub na przestrzeni prywatnej, uzgodnionej z właścicielem.
 
Posprzątaj po swoim pupilu
10.05.2011.

 Pojemniki z woreczkami na psie odchody są już także u nas. W Twardogórze pojawiły się pomarańczowe skrzynki z wystającymi plastikowymi woreczkami do zbierania psich nieczystości. Dozowniki te zostały ustawione w miejscach, w które mieszkańcy naszego miasta najczęściej wyprowadzają swoich pupili. Przyklejona na podajnikach instrukcja pomaga w obsłudze worka. Wszystko jest bardzo proste - wyjmujemy woreczek, łapiemy nim psią kupę, odwracamy woreczek na drugą stronę i wrzucamy do najbliższego kosza na śmieci. Plastikowe torebki zabezpieczają przed bezpośrednim kontaktem z nieczystościami, nieprzyjemnym zapachem oraz bakteriami. Wykonane są z surowca, który ulega rozkładowi w ciągu ok. 24 miesięcy.

Czytaj całość
 
Ulotka informacyjna
02.05.2011.

W kwietniu 2011r. w ramach kampanii informacyjnej oraz Twardogórskich Dni Ziemi Gmina Twardogóra wydała ulotki.

           

 
Godzina dla ziemi
23.03.2011.
 26.03.2011 r. Godzina dla Ziemi WWF. Spraw by trwała dłużej! Rozpoczęło się wielkie odliczanie do Godziny dla Ziemi WWF (World Wide Fund For Nature). W sobotę 26 marca 2011 r. dokładnie o godz. 20.30 miliony osób - bez względu na różnice kulturowe, religijne, społeczne i pokoleniowe - ponownie zgaszą w domach, firmach oraz urzędach światła, podczas globalnej akcji zainicjowanej przez organizację ekologiczną WWF. Będzie to rodzaj demonstracji przeciwko niszczeniu naszej planety. Godzina dla Ziemi WWF w roku ubiegłym była największą woluntarystyczną akcją dla środowiska w historii świata. Światła zgasły w 128 krajach i w ponad 4,5 tysiącach miast na naszym globie. W ciemnościach pogrążyły się najbardziej rozpoznawalne budynki na całym świecie, w tym: Wieża Eiffela w Paryżu, Pałac Buckingham w Londynie, most Golden Gate łączący San Francisco z hrabstwem Martin, Opera House w Sydney, Pałac Nauki i Kultury w Warszawie. Akcję wsparły gwiazdy światowego formatu, m.in. Edward Norton, Cate Blanchette, Nelly Furtado,  Alanis Morisette.
Czytaj całość
 
WODA DLA MIAST - 22.03.2011 r.
21.03.2011.

 Co roku w dniu 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody (Word Water Day). Został on ustanowiony 22 marca 1992 r. podczas konferencji ONZ w Rio de Janeiro, dotyczącej Środowiska i Rozwoju. Celem akcji jest zwrócenie uwagi ludności na najważniejsze problemy związane z zasobami wody słodkiej na świecie oraz uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Woda dla miast”.
Czy wiesz, że……
– kobiety i dziewczynki z południowych krajów przebywają dziennie średnio 6 km niosąc 20 litrów wody, w celu zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb swoich rodzin;
– 3000 litrów wody zużywanych jest podczas przygotowania dziennej racji żywnościowej dla jednej osoby w Europie lub USA;
– 32% wody zużywa się na higienę osobistą (prysznic, kąpiel, mycie zębów etc.)
– co 15 sekund umiera jedno dziecko z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody;
– do wyprodukowania 1 tony mięsa zużywa się 5 razy więcej wody niż do produkcji 1 tony zboża;
– 90 % wód kanalizacyjnych w krajach rozwijających się trafia do wód powierzchniowych bez oczyszczenia;
– przy zanieczyszczeniu 1 m3 wód podziemnych niezdatne do użycia staje się 5 m3;
– w ostatnich dziesięcioleciach powierzchnia pokrywy lodowej na Arktyce na Biegunie Północnym skurczyła się o 10%, a grubość lodu nad powierzchnią wody zmniejszyła się o 40%;
– prawdopodobnie 75% lodowców w Alpach Szwajcarskich zniknie do 2050 roku;
– masz wpływ na zasoby wody pitnej poprzez swoje nawyki i codzienne zachowania.

Czytaj całość
 
Czyste otoczenie chcielibyśmy mieć wszyscy...
21.03.2011.

 Psie nieczystości są problemem, który dotyka nie tylko właścicieli psów ale i tych, którzy nie posiadają zwierząt. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim higieniczny. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia zdrowia jakie niosą ze sobą nieczystości pozostawione przez psy. Szczególnie narażone są dzieci bawiące się w piaskownicach, na placach zabaw czy trawnikach. Kontakt z zanieczyszczonym piaskiem, ziemią czy trawą może w efekcie doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego, nerek lub wątroby. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa istnieje obowiązek sprzątania po swoich czworonożnych pupilach. Patrząc na ilość odchodów zalegających na chodnikach czy trawnikach, można wnioskować, że niestety albo nie znamy, albo nie chcemy wcielić w życie przepisów prawa wynikających z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.z 2005 r. Dz. U. nr 236, poz. 2008 ze zm.) oraz „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Twardogóra”.

Czytaj całość
 
Ścieki do kanalizacji sanitarnej
21.03.2011.
Z uwagi na obowiązujące w ochronie środowiska przepisy prawa, przypominamy wszystkim mieszkańcom iż zgodnie z art. 9 ust. 1 i art. 28 ust. 4a ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorczym zaopatrzeniu w wodę i zbiorczym odprowadzaniu ścieków (t.j. z 2006 r. nr 123 poz. 858 ze zm.) zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.
Czytaj całość
 
PSIE ODCHODY - LUDZKI PROBLEM
31.01.2011.
 Nasz apel nie jest skierowany przeciwko właścicielom psów. To działanie na rzecz wygody wszystkich mieszkańców naszej gminy! Zastanówmy się, czy sprawia nam przyjemność wchodzenie co dzień w psie kupy, którymi nasze pupile zanieczyszczają każde wolne miejsce na trawniku, chodniku czy placu? Czy nie irytuje nas trawnik i chodnik „przyozdobiony” brązowymi, czarnymi plamami? Czy przechodząc ulicami nie denerwuje nas ciągłe patrzenie pod nogi? Co kilka kroków trafiamy na psie odchody. Na chodnikach, trawnikach, w piaskownicach zalegają ich dziesiątki. Właściwie należałoby sprecyzować, że to nie psia kupa jest problemem, ale fakt jej nie sprzątania. A tym czasem… każdy właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim pupilu. Niestety nie sprząta. I stąd ten problem. Zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta wpływają w sposób odczuwalny na komfort życia w mieście. Pomijając względy czysto estetyczne i higieniczne, trzeba pamiętać również o zagrożeniu epidemiologicznym dotykającym zarówno ludzi jak i naszych pupili. W psich odchodach mogą występować różnego rodzaju szkodliwe dla ludzi i zwierząt drobnoustroje wywołujące choroby. Należy pamiętać o tym, że świeże odchody zwierząt, nie są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. W świeżym kale znajdują się jedynie jaja pasożytów, z których po pewnym czasie rozwija się postać inwazyjna.
Czytaj całość
 
ACH TE OBOWIĄZKI - CZYLI CO WIEDZIEĆ MUSIMY
15.12.2010.

Każdy właściciel nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ma obowiązek:
● wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych (pojemniki na śmieci) oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz regularne zbieranie powstałych na terenie odpadów stałych (śmieci);
● przyłączenia nieruchomości w ciągu 12 miesięcy do sieci kanalizacyjnej lub - w przypadku gdy budowa sieci jest technicznie nieuzasadniona - wyposażenie nieruchomości w bezodpływowy zbiornik nieczystości ciekłych (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych;
● udokumentowania regularnego wywozu nieczystości stałych (śmieci) i płynnych (ścieki) poprzez okazanie dowodu wpłat za wykonaną usługę, na rzecz uprawnionego podmiotu, na mocy posiadanej umowy.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 75 z 88


© 2019 Ekologiczna Strona Twardogóry - eko.twardogora.pl :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!